eShop 2Axes

Počítadlo návštěv

1107590
Dnes
Včera
Tento týden
Minulý týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
51
109
366
412625
1167
2664
1107590

Your IP: 100.28.2.72
2024-06-13 15:51

HK MP7 patří do kategorie zbraní PDW (Personal Defence Weapon) neboli osobní obranná zbraň. Používá munici střední balistické výkonnosti 4,6x30mm. Úkolem zbraní této kategorie je nabídnout svému uživateli kompaktní zbraň na munici, která se svým výkonem blíží výkonnosti munice používané v moderních útočných puškách (5,56 NATO). HKMP7 se začala sériově vyrábět v roce 2001. V roce 2003 byla na základě zkušeností s jejím provozem upravena ergonomie zbraně a přibyly nové montážní lišty a jiná mířidla.Takto upravená zbraň byla přeznačena na HKMP7A1. Od roku 2005 jsou tyto zbraně vyráběny s novou spouští s jazýčkem automatické pojistky v jejím těle.

Pro konstrukci zbraně byl použit ve značné míře moderní mechanicky i teplotně velmi odolný polymer. Je z něho odlit celý skelet zbraně a značná část ramení opěry a přední sklopné rukojeti. Polymerové "tělo" zbraně je na exponovaných místech zesíleno ocelovými vložkami. Montážní lišty jsou z odolné hliníkové slitiny. Mířidla jsou vyrobena z části z této slitiny a z části jsou ocelová (muška, stavěcí šrouby, čepy atp.).

Automatika zbraně pracuje na principu odběru plynů z hlavně. Závěr je uzamčený prostřednictvím rotačního závorníku. Celý systém závěru a odběru plynů je velice podobný systému útočných pušek HK G36.

HKMP7 je opravdu velice kompaktní a díky tomu i velice dobře nositelná a to i skrytě. Dokonce se dá bez problémů nosit stejně jako pistole ve stehenním pouzdře, nebo ve speciálním stehenním držáku který ke zbrani nabízí její výrobce. Zbraň je k držáku připevněna prostřednictvím montážní lišty umístěné na přední straně pouzdra závěru. V těle držáku je zářez umožňující zasunutí zbraně jen pokud je křidélko manuální pojistky v poloze zajištěno.

Ergonomie zbraně je velmi vydařená. Zbraň je dobře vyvážená. Výsuvná pažba sice působí subtilně, ale je dostatečně pevná. Je možné ji zajistit ve třech polohách.Téměř všechny ovládací prvky jsou velmi dobře dosažitelné palcem a ukazovákem střílející ruky. Jedinou vyjímkou je křidélko záchytu zásobníku umístěné u kořene lučíku. Pokud ho chceme ovládat tak, jak jsme zvyklí u většiny pistolí palcem střílející ruky, musíme změnit úchop. Proto je asi lepší zvyknout si na jeho ovládání ukazovákem. V tom případě je záchyt závěru dosažitelný i bez změny úchopu. Zbraň je konstruovaná důsledně jako pravolevá a má proto ovládací prvky umístěny shodně po obou stranách. Jediný zádrhel při použití zbraně levákem vidím ve směru vyhazování nábojnic. Ty jsou vyhazovány ze zbraně vpravo šikmo dolů a dozadu. To je velice vhodné pro střelbu z pravého ramene. Levákům však létají nábojnice poměrně blízko před obličejem.

Chování MP7 při střelbě je velice příjemné. Zpětný ráz bych popsal jako nízký i když poněkud ostrý. Zdvih ústí hlavně při střelbě je naprosto minimální a zbraň je velice dobře kontrolovatelná i při střelbě delší dávkou. Při střelbě v tomto režimu zbraň nikam neutíká ani se nijak nezvedá. Pouze mírně kmitá ve směru střelby. Nízký zpětný ráz a poměrně vysoká kadence způsobují, že do vás ramení opěra při střelbě pouze tlačí, než aby vás tloukla do ramene. Velice dobré chování při střelbě dávkou potvrzuje i skutečnost, že jsme při střelbě na kratší vzdálenosti dosahovali lepších soustřelů při střelbě krátkou dávkou(2-3 výstřely), než při dvojstřelech v samonabíjecím režimu. Velmi nás překvapila přesnost této zbraně. Na vzdálenost 100 metrů jme opakovaně dosáhli rozptylu do         24 mm. Na přesnost má jistě vliv velice povedený spoušťový mechanizmus s hladkým chodem a minimálním resetem spouště. Naměřený odpor se pohyboval kolem 2,4 kg. Pojistka blokuje jen pohyb spouště. Pokud je tedy zbraň zajištěná je možné bezpečně manipulovat se závěrem.

Náboje 4,6x30 jsou vyráběny v nejméně 12 různých variantách a jejich detailní popis by vydal na samostatný článek. Váha střel se pohybuje od 1,7g (725 m/s) do 2,7g(600 m/s). V široké škále nabízené munice je možné najít jak náboje průbojné, tak se zvýšenou ranivostí, tréninkové (FMJ), tak i střely "FRANGIBLE" které se po zásahu tvrdé překážky rozpadnou na prach. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na expanzní náboje bez střely určené k taktickému nácviku bojových operací.

Obecně se tato ráže vyznačuje malým zpětným rázem a velmi plochou trajektorií střely. V případě průbojných variant střelou o hmotnosti 1,7g s ocelovým jádrem úsťovou rychlostí 725m/s a energií 447J. probíjí ještě ve vzdálenosti 200 metrů balistickou ochranu složenou z 1,6mm silného titanového plátu a dvaceti vrstev Kevlaru.

Model MP7 je firmou Heckler&Koch dodáván pouze ozbrojeným silám a vládním agenturám. Existuje sice jeho samonabíjecí varianta u které chybí možnost střelby dávkou, ale ani tu nelze bohužel na civilním trhu koupit.

HK_MP7_mini_1.jpgHK_MP7_mini_2.jpgHK_MP7_mini_3.jpgHK_MP7_mini_4.jpgHK_MP7_mini_5.JPGHK_MP7_mini_6.JPGHK_MP7_mini_7.JPGHK_MP7_mini_8.JPGHK_MP7_mini_9.JPGHK_MP7_mini_10.JPGHK_MP7_mini_11.JPGHK_MP7_mini_12.JPGHK_MP7_mini_13.JPGHK_MP7_mini_14.JPGHK_MP7_mini_15.JPGHK_MP7_mini_16.JPGHK_MP7_mini_17.JPGHK_MP7_mini_18.JPGHK_MP7_mini_19.JPGHK_MP7_mini_20.JPGHK_MP7_mini_21.JPGHK_MP7_mini_22.jpg

                          ráže .....................................................................4,6x30
                          hmotnost........................................................... cca 1,9kg
                          kadence ............................................................950 v/m
                         celková délka.................................................... 415/638mm
                         délka hlavně...................................................... 180mm
                         šířka..................................................................... cca 51mm
                         kapacita zásobníků........................................... 20/30/40 nábojů
                         naměřený odpor spouště................................ cca 2,4kg

 

 

photos:

autor

http://www.thefirearmblog.com/

http://world.guns.ru/

http://www.hkpro.com/

http://www.firearmsworld.net/

 

 

 

 

GunMaster Copyright © 2016. All Rights Reserved.