eShop 2Axes

Počítadlo návštěv

1107609
Dnes
Včera
Tento týden
Minulý týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
70
109
385
412625
1186
2664
1107609

Your IP: 100.28.2.72
2024-06-13 17:47

AKS 74 U je zkrácenou verzí útočné pušky AKM74. Písmeno „U“ v jeho označení znamená „zkrácený“ (Ukoročennyj). Zbraň je také známa pod přezdívkou „Krinkov“. Tato přezdívka však nepochází od vojáků Sovětské armády, ale naopak zbraň je tak přezdívána v USA. Jméno „Krinkov“ prý pochází od afgánských mudžáhidů, kteří údajně zbraň pojmenovali po sovětském důstojníkovi, kterého s touto zbraní jako prvního zajali. Pozdější pátrání po původu tohoto jména však ukázalo, že v Afgánistánu žádný důstojník s tímto jménem nesloužil, takže jak přezdívka opravdu vznikla, se už asi nedozvíme. Do výzbroje sovětské armády byla AKS74U oficiálně přijata v roce 1979 jako osobní zbraň osádek bojové techniky, výsadkářů a příslušníků speciálních jednotek. Zbraň byla také v masovém měřítku zavedena u ozbrojených složek ministerstva vnitra (MVD) zejména u milice (dnes policie). Tak jako mnoho jiných zbraní z výzbroje Sovětské armády byla i AKS74U vyráběna v několika speciálních úpravách. Jako například AKS74UN s lištou na noční zaměřovač, či bezhlučná AKS74UB. Tato varianta s komerčním jménem „KANAREJKA“ je osazena tlumičem hluku PBS4 a často i bezhlučným granátometem BS1 ráže 30mm.

Obecně lze říci, že hlavní devizou AKS74U jsou její kompaktnost a nízká hmotnost. Hlaveň byla zkrácena na pouhých 210 mm a kratší a tedy lehčí je i píst. Hlaveň i nábojová komora jsou pro zvýšení jejich životnosti chromovány. Zkrácení hlavně a celého plynového systému si vyžádalo použití plynového nástavce s větším průměrem než je tomu u standardní AK74. Víko závěru není tak jako u AKM74 oddělitelné, ale je ve své přední části spojeno prostřednictvím čepu s rámem zbraně a při rozborce se odklápí směrem nahoru. Protože díky zkrácení hlavně poklesla úsťová rychlost z cca 900m/s na cca 730m/s musela být upravena i mířidla. Hledí se značně zjednodušilo. Je pouze dvouplátkové překlopné. V poloze onačené „P“ je hledí nastaveno pro střelbu do 350m a v poloze „4-5“ pro střelbu na 400 až 500metrů. Vzhledem k rozměrům zbraně na hlavni chybí záchyt pro bodák. Zbraň není vybavena úsťovou brzdou ale pouze tlumičem plamene. Rám zbraně je vyroben stejně jako u modelu AKM lisováním z plechu a následným snýtováním hlavních součástí. Tato metoda šetří nejen výrobní náklady, ale také hmotnost zbraně. Uzamčení závěru je realizováno prostřednictvím rotačního závorníku, jehož ozuby zapadají do vybrání v uzamykací vložce. Ta je nalisována a přinýtována do rámu zbraně. Jednoduchá rámová sklopná pažba je vyrobena z plechového U profilu. Sklápí se směrem doleva a je automaticky fixována ve sklopené i vyklopené poloze. Námi zkoušený exemplář byl úplně nový a uzamčení pažby ve vyklopené poloze u něho bylo bez jakýchkoliv citelných vůlí. Spoušť lehce drhla a měla poměrně dlouhý chod (12mm) i reset (6mm). Zato její odpor se pohyboval kolem 2,1kg, což je u vojenské zbraně neobvykle nízká hodnota. Jistě i díky tomuto nízkému odporu spouště pro nás byla přesnost zbraně příjemným překvapením. Od pušky s extrémně krátkou záměrnou i délkou hlavně jsme mnoho neočekávali. Při střelbě na terč o velikosti lidské postavy na vzdálenost 200 metrů jsme však dosahovali úspěšnosti zásahů přes 75%. Zbraň je díky svým rozměrům i nízké hmotnosti dobře ovladatelná i nositelná. Značně nešikovná je však klasická velká „kalašnikovská“ pojistka umístěná na pravé straně zbraně. Má obvyklé tři polohy zajištěno, dávka a jednotlivé výstřely. V poloze zajištěno zakrývá pojistka výhozné okénko a blokuje nejen spoušť, ale i závěr. Umožňuje však stáhnout závěr o několik centimetrů dozadu a zkontrolovat stav nábojové komory. Pro manipulaci s pojistkou je však nutné změnit držení zbraně. A obzvláště u nových zbraní je nutné pro manipulaci s ní použít značnou sílu.

Naopak chování zbraně při střelbě je nad očekávání příjemné. Malý zpětný ráz a mírný zdvih ústí zbraně při střelbě spolu s její nízkou hmotností poněkud svádí k dynamičtější střelbě. Poměrně dobře zvladatelná je zbraň i při střelbě dávkou. Výhody AKS74U vyniknou zejména při střelbě v nestabilních polohách a stísněných prostorech. Co je však pro střelce nepříjemné, je velký hluk výstřelu. Značná část prachových zrn dohořívá až před ústím hlavně a vytváří tak silný doprovodný světelný a zvukový efekt výstřelu. Při testování jsme používali nejlevnější náboje značky Barnaul. Z pušky jsme vystříleli několik set ran bez jediné závady. Je však nutné používat pouze náboje se střelou FMJ. Na našem trhu se sice vyskytuje i lovecká varianta tohoto náboje avšak se střelou HP. Tato střela je ale téměř o 6mm kratší a při použití této munice dochází velice často ke vzpříčení náboje při jeho podávání do nábojové komory. Tyto závady však nelze přičíst na vrub zbrani, ale střelivu.

V současné době lze tuto zajímavou zbraň zakoupit v České republice na vyjímku policie ČR v původním samočinném provedení, nebo jako zbraň kategorie „B“ v provedení semiauto. Ceny se pohybují od 10 do 15 tisíc korun.

 AKS74U_mini_1.jpgAKS74U_mini_2.JPGAKS74U_mini_3.jpgAKS74U_mini_4.jpgAKS74U_mini_5.JPGAKS74U_mini_6.JPGAKS74U_mini_7.JPGAKS74U_mini_8.jpgAKS74U_mini_9.JPGAKS74U_mini_10.JPGAKS74U_mini_11.JPGAKS74U_mini_12.JPGAKS74U_mini_13.JPGAKS74U_mini_14.JPGAKS74U_mini_15.JPGAKS74U_mini_16.JPGAKS74U_mini_17.JPGAKS74U_mini_18.JPGAKS74U_mini_19.JPGAKS74U_mini_20.jpgAKS74U_mini_21.jpg

                                                                       Ráže ..................................................................5,45x39
                                                                       Hmotnost ..........................................................2,7kg
                                                                       Celková délka .................................................490/735mm
                                                                       Délka hlavně ...................................................210mm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GunMaster Copyright © 2016. All Rights Reserved.