eShop 2Axes

Počítadlo návštěv

1107615
Dnes
Včera
Tento týden
Minulý týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
76
109
391
412625
1192
2664
1107615

Your IP: 100.28.2.72
2024-06-13 18:00

Samonabíjecí puška od americké firmy DPMS nesoucí označení 3G1 je čistokrevný sportovní speciál stavěný pro puškové disciplíny IPSC. Zbraň pracuje na principu odběru plynů z hlavně. Ty jsou přenášeny prostřednictvím plynové trubice přímo do nosiče závorníku, kde působí přímo na rotační závorník. Jedná se tedy o klasickou „plynovku“. U DPMS 3G1 je stejně jako u původní M16A1 použit nejdelší plynový systém (Rifle gas system), který má pozitivní vliv na velikost a charakteristiku zpětného rázu. Silnostěnná 18“ dlouhá hlaveň je vyrobena z korozivzdorné oceli. Na svém ústí je hlaveň osazena účinným kompenzátorem Miculek. Plastová teleskopická pažba typ STR (Storage Type Restricted) pochází od Magpulu. Tento typ pažby je vybaven dvěma vlhkotěsnými schránkami na náhradní baterie CR123 a také zámkem západky pažby, který má za úkol minimalizovat vůli mezi pažbou a její vodící trubkou. Anatomická pistolová rukojeť je od americké firmy Hogue a je vyrobena z černé pryže. Sportovní předpažbí a spoušťový mechanizmus jsou výrobky JP Enterpises Inc. U spoušťového mechanizmu je stavitelný propad spouště a její doraz. U námi zkoušené zbraně činila hodnota odporu spouště 2,1kg s délkou chodu cca. 3mm. Případná změna odporu je možná pouze výměnou sady pružin. Duralové předpažbí je opatřeno hrubou protiskluzovou povrchovou úpravou. Protože se jedná o sportovní typ, není předpažbí opatřeno montážními lištami. Na jeho vrchní a spodní straně je však řada otvorů se závitem, které jejich snadnou montáž umožňují. Předpažbí je tzv. plovoucí, to znamená, že je spojeno pouze ve své zadní části s pouzdrem závěru. Jeho přední část se nedotýká hlavně, která tak může volně kmitat. Toto konstrukční řešení by mělo přinést vyšší přesnost střelby. Zpracování všech viditelných ploch bylo na velmi dobré úrovni a ani ten největší „šťoura“ nenašel na zbrani nic co by se jí v tomto ohledu dalo vytknout. Na pušce nejsou, jak je v USA běžné, mechanická mířidla. Výrobce počítá s použitím optického zaměřovače či kolimátoru.

Střelba z 3G1 byla opravdu příjemným zážitkem. Těžká hlaveň a masivní předpažbí způsobují, že zbraň má dopředu posunuté těžiště. To má spolu s účinným kompenzátorem a dlouhým plynovým systémem za následek měkký a velmi mírný zpětný ráz. Také zdvih ústí při výstřelu je naprosto minimální. K dobrému pocitu ze střelby přispělo i předpažbí kruhového průřezu, které se velmi dobře drží. Co se týče spolehlivosti, byli jsme také spokojeni. Objevilo se sice několik nepodání náboje do komory, ale po výměně zásobníku za jiný, se již žádná závada neobjevila. Proto tyto závady připisujeme na vrub zásobníku. Zkušební nástřel byl proveden se střelivem od švýcarské firmy RUAG a průměrný rozptyl zásahů na sto metrů se pohyboval kolem 45 mm, což odpovídá zhruba 1,5 MOA (úhlová minuta). Celkové hodnocení, by asi nebylo úplné, pokud bych se nepozastavil nad aplikací některých konstrukčních prvků, které jsou podle mého názoru u čistě sportovní zbraně zbytečné. Jsou jimi především klapka výhozného okénka a doražeč závěru. Ty jsou možná přínosem u služebních zbraní, ale tady mi připadají trochu nadbytečné. Celkově velice dobrý dojem tato nejspíše designová záležitost ale samozřejmě nekazí.

V současné době (2.2014) se v České republice tento povedený „sporťák“ prodává za cca. 46 000,-Kč

 Ráže ....................................................................223 Rem., 5,56 NATO
 Hmotnost............................................................3,51kg (7,75lbs)
 Celková délka................................................... 890-991mm (35“-39“)
 Délka hlavně.................................................... 457mm (18“)
 Stoupání vývrtu................................................. 1x8“
 Naměřený odpor spouště.............................. 2,1kg

DPMS_mini_1.JPGDPMS_mini_2.JPGDPMS_mini_3.JPGDPMS_mini_4.JPGDPMS_mini_5.JPGDPMS_mini_6.JPGDPMS_mini_7.JPGDPMS_mini_8.JPGDPMS_mini_9.JPGDPMS_mini_10.jpgDPMS_mini_11.JPGDPMS_mini_12.JPGDPMS_mini_13.jpgDPMS_mini_14.JPGDPMS_mini_15.JPGDPMS_mini_16.JPGDPMS_mini_17.JPGDPMS_mini_18.JPGDPMS_mini_19.JPGDPMS_mini_20.jpgDPMS_mini_21.jpg

DPMS 3G1 chování při střelbě

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GunMaster Copyright © 2016. All Rights Reserved.