eShop 2Axes

Počítadlo návštěv

1107611
Dnes
Včera
Tento týden
Minulý týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
72
109
387
412625
1188
2664
1107611

Your IP: 100.28.2.72
2024-06-13 17:49

GRAND POWER Traumatic T 12

Nejprve bych vás rád seznámil s tím, jak svůj výrobek prezentuje výrobce, firma Grand Power s.r.o. z Bánské Bystrice.

Model T12 je obranná zbraň zkonstruovaná pro střelbu gumovými projektily. Na první pohled je takřka identická s modelem P1. Název T byl odvozený od slova TRAUMATIC, které v překladu znamená bolestivý a opravdu bolest způsobená tímto projektilem je velice traumatizující a paralyzující, ale přitom nesmrtící. Tato zbraň je určená pro situace, kdy může použití standartní munice způsobit zranění i osobám, které nejsou přímým objektem zásahu, a nebo mohou být střelbou ostrou municí způsobené závažné škody. Zbraň je vhodná například pro použití u železniční policie, ochrany letišť, doprovody letadel, SBS atp.

T 12 je opravdu modelu P1 na první pohled velmi podobný, jediné co je ihned patrné, je rozdílný průměr vývrtu hlavně. U modelu T 12 je znatelně menší. Zbraň nemá na rozdíl od ostré verze závěr uzamčený rotací hlavně. Naopak závěr je dynamický a hlaveň je pevně spojena s rámem zbraně. Jinak je vše stejné jako u ostré verze: rozměry, mířidla, ovládací prvky i charakteristika spoušťového mechanizmu.

Než vám blíže představím tuto zbraň je nutné seznámit vás se střelivem pro které byla zkonstruována. Náboje 10x28 P.A. RUBBER jsou neletální střelivo s pryžovou střelou které je určeno pro střelbu ze speciální zbraně. Náboj je často používán např. v zemích, kde je použití „ostrých“ nábojů zakázáno. Střela se vyznačuje vysokou zastavovací schopností s rychlou ztrátou energie.(Tolik slova výrobce.)Já dodávám, že náboje jsou zajímavé tím, že sférické střely, vyrobené z modré pryže, jsou zalisovány do nábojnic o průměru o menším průměru. Průměr vystřelených střel se pohyboval kolem 12mm. Při výstřelu jsou střely protlačovány hlavní s menším průměrem a hladkým vývrtem.

Mám zkušenosti se střelbou gumovými projektily z brokovnice, a proto jsem od tohoto řešení neočekával žádnou závratnou přesnost. Tedy přesněji řečeno neočekával jsem žádnou přesnost. O to více jsem byl překvapen na střelnici. Nejprve jsem byl překvapen velmi nemile. Zbraň fungovala spíše jako opakovačka, než jako samonabíjecí zbraň. Počet závad přesahoval 50%. Výkon náboje evidentně nestačil na zajištění spolehlivé samonabíjecí funkce. Naštěstí má zbraň vratnou pružinu složenu ze dvou samostatných pružin odlišného průměru, které jsou zasunuty do sebe. Zkusil jsem, proto vyjmout tu s menším průměrem a zbraň začala konečně fungovat. Je pravda, že závady úplně nevymizely, ale jejich počet se ustálil na počtu jedné maximálně dvou na zásobník s kapacitou patnáct nábojů. U speciálních zbraní střílejících gumové projektily je vždy problém zajistit spolehlivou funkci zbraně, přesto by si tato jistě zajímavá zbraň určitě zasloužila doladění kompletu zbraň-střelivo.

To čím jsem byl naopak mile překvapen byla přesnost zbraně. Pistoli jsem zkoušel na 3, 5 a 12 metrů. Ještě na 12 metrů jsem byl schopen udržet všechny zásahy ve figuře. Zbraň se při střelbě chovala velmi kultivovaně. Malý zpětný ráz a minimální zdvih zbraně po výstřelu sváděli k rychlé střelbě. Zbraň se dobře drží a spoušťový mechanizmus má v obou režimech hladký chod s poněkud vyšším odporem. Příjemný je i podstatně menší hluk výstřelu, než je ten, na který jsme zvyklí při střelbě „ostrým“ střelivem.

Zajímal mne účinek střeliva na lidské tělo. Žádný dobrovolník se „bohužel“ nenašel. Nezbývalo mi tedy než se porozhlédnout po nějakém náhradním materiálu. Zvolil jsem našeho blízkého příbuzného, prase domácí a zakoupil pěkný kus vepřového bůčku. Samozřejmě s kostí. Na bůček jsem střílel zhruba na vzdálenost dvou metrů, které považuji za klasickou sebeobranou vzdálenost. Při střelbě z vnější strany, pronikl projektil silnou prasečí kůží a zastavil se ve vrstvě podkožního tuku, přičemž vytvořil permanentní kanál hluboký 4cm. Druhou ránu jsem vedl z vnitřní strany (od žeber) a podařilo se mi zasáhnout žebro. Projektil jedno žebro zlomil a sklouzl po něm do mezery mezi žebry. Poté pronikl spolu s úlomky zlomeného žebra do hloubky 4,5 cm. Je pravda, že při reálném použití by byl útočník na rozdíl od našeho „dobrovolníka“ pravděpodobně oblečen, ale přesto považuji toto střelivo, při jeho použití na krátkou vzdálenost, za velice účinné. Rád bych se v budoucnu k tomuto střelivu ještě vrátil a vyzkoušel jeho účinnost i na jiných materiálech a hlavně na různé vzdálenosti.

Na závěr bych rád zdůraznil, že Grand Power T 12 je zbraní kategorie B a je tedy podle zákona zařazena ve stejné skupině jako ostatní samonabíjecí pistole na klasické smrtící střelivo.

Cena zbraně u dovoze činila v době psaní tohoto článku 11 600,-kč.

GP_Traumatik_mini_1.JPGGP_Traumatik_mini_2.JPGGP_Traumatik_mini_3.JPGGP_Traumatik_mini_4.JPGGP_Traumatik_mini_5.JPGGP_Traumatik_mini_6.JPGGP_Traumatik_mini_7.jpgGP_Traumatik_mini_8.JPGGP_Traumatik_mini_9.JPGGP_Traumatik_mini_10.JPGGP_Traumatik_mini_11.jpgGP_Traumatik_mini_12.JPGGP_Traumatik_mini_13.JPGGP_Traumatik_mini_14.JPGGP_Traumatik_mini_15.JPGGP_Traumatik_mini_16.JPGGP_Traumatik_mini_17.JPGGP_Traumatik_mini_18.jpgGP_Traumatik_mini_19.jpgGP_Traumatik_mini_20.jpg

               Ráže ....................................................10x28T
               Hmotnost............................................ 812g.
               Délka hlavně...................................... 104mm

 

 

 

 

 

Kontakt na výrobce zbraně:   http://www.grandpower.eu/

Kontakt na výrobce střeliva:  http://www.snailteam.cz/

Kontakt na dovozce:   http://www.proarms.cz/

GunMaster Copyright © 2016. All Rights Reserved.