eShop 2Axes

Počítadlo návštěv

1105680
Dnes
Včera
Tento týden
Minulý týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
80
72
512
410570
1921
2397
1105680

Your IP: 3.230.154.90
2024-05-24 11:02

ISSC M22 byla poprvé představena veřejnosti v roce 2009. Jedná se o výsledek německo-rakouské spolupráce. Zbraň vyvinutá konstruktéry německé firmy ESC je v současné době vyráběna firmou ISSC v Rakousku. Evidentně se jednalo o snahu firmy ISSC využít popularity rakouských pistolí Glock. Přestože Glock sám malorážkovou variantu své pistole nevyrábí nebyl touto snahou firmy ISSC nijak nadšen. Obě výše jmenované společnosti spolu dokonce jednu dobu vedly kvůli této zbrani soudní spor, který byl zakončen mimosoudním vyrovnáním. Od té doby je M22 vyráběna s mírně změněným designem a s tichým souhlasem firmy Glock.

Je ovšem pravda, že s M22 má se svým vzorem shodný pouze design. Ostatní konstrukční řešení jsou naprosto odlišná. M22 je samonabíjecí malorážka s dynamickým závěrem a jednočinným spoušťovým mechanizmem s vnějším kohoutem. Svou velikostí je M22 nejblíže kompaktnímu modelu Glock 19. M22 je sice o něco lehčí, ale rozměrově je téměř stejná a pokud nemáte k dispozici originál, tak rozdíl v úchopu téměř nepoznáte. Rovněž všechny ovládací prvky jsou na stejném místě, na které jste zvyklí u Glocka. Kupodivu i charakteristika chodu spouště se té „glokácké“ velmi podobá. Velmi podobný je i tvar mířidel. Jen muška není zvýrazněna bílým bodem, ale bílým čtvercem, který pokrývá většinu její zadní strany. To co je na zbrani jaksi navíc je manuální pojistka umístěná vzadu na závěru a samozřejmě kohout. Pojistka slouží k bezpečnému spuštění kohoutu do přední polohy. Když je pojistka v poloze „zajištěno“ blokuje pouze spoušťový mechanizmus. Se závěrem lze pohybovat. Pistole je na můj vkus trochu přepojistkovaná. Výrobce zřejmě počítá především s vývozem do USA a na zbrani proto ještě najdete automatickou úderníkovou pojistku, zásobníkovou pojistku a integrovaný zámek spoušťového mechanizmu, který naleznete na pravé straně spouště. Ovládán je speciálním klíčkem, který je součástí výbavy zbraně.

Rám je vyroben z černého polymeru, do něhož je vložen a zakolíkován kontejner z hliníkové slitiny. Hlaveň je kompletně ocelová. Kohout, pružiny a ostatní nejvíce namáhané součásti bicího a spoušťového mechanizmu jsou vyrobeny z oceli, zbytek je z hliníkových slitin. Stejným způsobem je vyroben závěr. Všechny součástky jsou čistě obrobeny. Rovněž zpracování spoušťového mechanismu nebylo co vytknout. Horší je to povrchovou úpravou, která není provedena eloxováním, jak by se dalo očekávat, ale lakováním černým polomatným lakem. Ten se bohužel začal na exponovaných místech velmi rychle loupat. Zřetelné je to nejvíce na závěru kolem hlavně a na jeho vodících plochách.

Střelba s M22 je jako s většinou zbraní v této ráži příjemná s nepatrným zpětným rázem. Bohužel pistole byla dost vybíravá na munici a celkem spolehlivě fungovala jen s velmi výkonnými náboji. V našem případě to byly náboje Remington Viper HV. Vzhledem k tomu, že zbraň byla úplně nová, neviděl bych to nijak tragicky. Již mi prošlo rukama několik nových samonabíjecích malorážek a pokaždé bylo potřeba několika stovek a někdy dokonce i tisícovek výstřelů, aby si vše sedlo a všechny funkční plochy se zaběhly natolik, aby zbraň mohla spolehlivě fungovat i s méně výkonnou municí.

Zkušební nástřel jsme prováděli na 25m a nejlepší nástřelky se vešly do devítkového kruhu na mezinárodním pistolovém terči(v sedě s oporou). Přesnost tedy nijak oslnivá, ale na levnou tréninkovou zbraň je to slušný výsledek. Mířidla jsou dobře čitelná i za horších světelných podmínek. Hledí je stranově stavitelné a muška je výměnná. U zbraně jsou přibaleny ještě dvě náhradní různě vysoké mušky. Zásobníky jsou vyrobeny z hliníkové slitiny a působí ve srovnání s plastovými solidním dojmem. Zbraň nás ničím vyloženě nezklamala, ale na druhou stranu ani ničím nenadchla. Jedná se o zbraň, která má sloužit k finančně nenáročnému tréninku střelby a to především majitelům Glocků. Co se týče ergonomie a charakteristiky spouště se zbraň opravdu povedla a svému vzoru se velmi podobá. Zbytek je spíše průměr ve své kategorii. Pražská firma BEAREKA, která nám zbraň zapůjčila, je nabízí za sympatických 6 800,-kč.

ISSC_M22_1.JPGISSC_M22_2.JPGISSC_M22_3.JPGISSC_M22_4.JPGISSC_M22_5.JPGISSC_M22_6.JPGISSC_M22_7.JPGISSC_M22_8.JPGISSC_M22_9.JPGISSC_M22_10.JPGISSC_M22_11.JPGISSC_M22_12.JPGISSC_M22_13.JPGISSC_M22_14.JPGISSC_M22_15.JPGISSC_M22_16.JPGISSC_M22_17.JPGISSC_M22_18.JPGISSC_M22_19.jpgISSC_M22_20.jpgISSC_M22_21.jpg

 

Ráže     22LR
Hmotnost     600g
Celková   délka     179mm
Délka   hlavně     104mm
Kapacita   zásobníků     10   nábojů
Naměřený   odpor spouště     2,5kg

 

 

 

 

http://www.beareka.cz

http://issc.at/intro.html

 

 

 

GunMaster Copyright © 2016. All Rights Reserved.