eShop 2Axes

Počítadlo návštěv

1107594
Dnes
Včera
Tento týden
Minulý týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
55
109
370
412625
1171
2664
1107594

Your IP: 100.28.2.72
2024-06-13 16:06

Poměrně nedávno se v nabídce pražské firmy ESP objevila zajímavá plastová pouzdra na puškové zásobníky. Pouzdra jsou určena především pro nošení zásobníků útočných pušek typu AR15/M16/M4. Výrobce však uvádí, že je lze bez úprav použít i pro nošení ostatních zásobníků vyráběných podle standardu NATO v ráži 5,56 NATO (223 Rem.)Výslovně uvádí zásobníky britského SA80, francouzského Famasu, švýcarského Sigu 556, italské Beretty AR70/90, jihokorejského Daewoo K2, rakouského AUG/A3, izraelského Tavoru TAR21.

Pouzdro je vyrobeno z černého polymeru a v horní části je k němu dvěma kovovými nýty připevněna pružná ocelová spona, která svírá přední stěnu pouzdra směrem dovnitř a zajišťuje tak zásobník proti vypadnutí. Pokud uživateli základní síla sevření nestačí, může ji zvětšit pomocí tří různě vysokých přítlačných segmentů. Ty jsou vyrobeny z plastu a mají tvar nýtu s půlkulatou hlavou, který se zatlačí svým dříkem zevnitř do otvoru v kovové sponě. Uživatel tak může volit mezi čtyřmi hodnotami výtažné síly. Z vlastní zkušenosti však mohu říci, že již základní hodnota výtažné síly bez použití přídavných segmentu je dostatečně velká k tomu, aby bezpečně udržela zásobník v pouzdře i při poměrně dynamickém pohybu na střelnici.

Pouzdro je se závěsem spojeno prostřednictvím rotačního segmentu, díky němuž je možné nastavit sklon pouzdra v 16 různých polohách, nebo utažením spojovacího šroubu zafixovat pouzdro v požadované poloze. Pro uchycení pouzdra na opasek či taktickou vestu je možné vybírat z nezvykle mnoha možností. V současnosti jsou to například dvě různě veliká „pádla“, regulovatelný průvlek na opasek, klip UBC-01 který se často používá k upevnění pouzder na zásobníky v disciplínách IPSC, nebo tzv. V-klip, který lze umístit jak na opasek, tak i na vazbu MOLLE. V dohledné době by se měly v nabídce objevit i dva spojovací segmenty (jeden jednoduchý a druhý zdvojený) sloužící primárně k uchycení pouzdra na taktické vesty vybavené MOLLE systémem.

Já osobně preferuji nošení zásobníků na opasku, a proto jsem si k otestování vybral pouzdra vybavená klipem UBC-01. Ten umožňuje velmi rychlou instalaci pouzdra na opasek a zároveň umožňuje přizpůsobit nastavení klipu šířce opasku. Jak je vidět z připojeného videa, pouzdro lze pomocí tohoto klipu snadno připevnit na opasek bez nutnosti jeho rozepnutí. Navíc tato činnost zabere jen několik málo vteřin. Hodí se i možnost nastavení sklonu pouzdra. Pouzdro umožňuje opravdu rychlé přebití a nekomplikované opětovné vložení nevystříleného zásobníku při taktickém přebití. Při testování jsme používali několik druhů plastových i kovových zásobníků (M4) a plastové zásobníky samonabíjecí malorážky S&W MP 15-22. Se všemi si pouzdro bez problémů poradilo. Kovové zásobníky a zásobníky k malorážce šly dokonce vložit do pouzdra i obráceně tzn. dnem dolů. Přestože k tomu není určeno lze pouzdro nouzově použít i k přenášení dvou zásobníků do pistole GLOCK 17. Uvedené pouzdro bez problémů používáme již dva měsíce a zatím mu není co vytknout. Jen je třeba používat pevný a dostatečně široký opasek. Na obyčejném měkkém textilním opasku vám klip držet nebude. Kvalitu plastu pořádně prověří až mrazy nadcházející zimy. O případných problémech vás budeme samozřejmě informovat. Ceny pouzder se liší v závislosti na použitém typu závěsu a pohybují se zhruba mezi 270Kč a 350Kč.

ESP_system_mini_1.jpgESP_system_mini_2.jpgESP_system_mini_3.jpgESP_system_mini_4.jpgESP_system_mini_5.jpgESP_system_mini_6.jpgESP_system_mini_7.jpgESP_system_mini_8.jpgESP_system_mini_9.jpgESP_system_mini_10.jpgESP_system_mini_11.jpgESP_system_mini_12.jpgESP_system_mini_12.jpgESP_system_mini_13.jpg

 

 

 

 

 

GunMaster Copyright © 2016. All Rights Reserved.